Choď na obsah Choď na menu
 


Najvyšší súd zrušil aj 2.územné rozhodnutie pre povolenie výstavby v parku na Belopotockého

18. 3. 2010

OZ Občianska iniciatíva za zachovanie životného prostredia v Starom Meste

IČO 31783856    Björnsonova 2, 811 05  Bratislava 1

 

Tlačová správa: 17.03..2010 

Najvyšší súd zrušil aj 2.územné rozhodnutie pre povolenie výstavby v parku na Belopotockého

 

              

               Najvyšší súd 9.3.2010 zrušil firme ZIPP aj 2.územné rozhodnutie pre umiestnenie stavby v parku na Belopotockého.

            Územné rozhodnutie bolo zrušené pre nesúlad s platným územným plánom, pretože v čase územného konania bol park v územnom pláne deklarovaný ako zeleň.

            Z troch územných rozhodnutí, ktoré existovali pre stavbu v parku Belopotockého, ostalo ešte to posledné tretie, ktoré vzniklo rovnako nezákonne ako predchádzajúce rozhodnutia a to z nasledujúcich dôvodov:

Mestská časť Staré Mesto v júni 2009  vydala firme ZIPP stavebné povolenie s tým, že verejnosť a osoby dotknuté bezprostredne stavbou vylúčila z konania.

Stavebné povolenie vzniklo tak, že Krajský stavebný úrad najprv účelovým manévrovaním  premietol požiadavky investora pri konaní do ďalšieho územného rozhodnutia, v ktorom zväčšil prírodnú plochu, ktorú zaberá stavba o 50%, voči pôvodnému územnému rozhodnutiu. Tak vzniklo 3. územné rozhodnutie.

 Až následne prebehlo utajené stavebné konanie na stavebnom úrade Mestskej časti Staré Mesto, s vylúčením okolitých , stavbou dotknutých vlastníkov bytov.  Pretože nikto z obyvateľov o konaní nevedel, nikto voči stavbe nenamietal, povolenie na stavbu mohlo byť vydané expresne.

Preto sme podali ďalšiu žalobu na súd pre nezákonnosť konania stavebného úradu Mestskej časti Staré Mesto a Krajského stavebného úradu, a proti vydanému územnému a stavebnému povoleniu. Zároveň sme požiadali o predbežné opatrenie voči vykonateľnosti stavebného povolenia.

A aký je aktuálny stav v parku, na mieste činu? Po nezákonnom výrube stromov na jeseň roku 2008, a na jar v roku 2009 ostalo v parku rúbanisko.  Investor mal povolenie na výrub 53 stromov a 6 skupín kríkov o rozlohe 310 m2. Čiže v parku by malo  po výrube povolených drevín zostať 62 stromov a 11 skupín kríkov o rozlohe 500 m2. Skutočný  stav  je taký, že zo 120 stromov ostalo v parku niečo  vyše 30 a o kríky zmizli úplne.

Tieto priaznivé rozsudky po 15-tich rokoch nášho snaženia o záchranu parku vyzerajú pre nás ako Pyrhovo víťazstvo. Vyhrávame súdy, ale väčšina stromov je preč. Plechový plot zakrýva spúšť, ktorá ostala po firme, ktorá robila prekládky vodovodu a horúcovodu  síce mimo plochy parku, ale z parku si pri svojej činnosti urobila stavebný dvor.

Z našich dlhoročných skúseností musíme potvrdiť, že samosprávne aj štátne orgány nekonajú vo verejnom záujme aj keď ide o územia, ktoré za podozrivých okolností zmizli z majetku mesta. Petície, upozornenia občanov na nezákonnosť,  nie sú žiadnym podnetom, ktorý by tieto orgány rešpektovali a zaoberali sa nimi.

Občania prichádzajú o stromy a likviduje sa im životné prostredie pod oknami, aj keď majú pravdu a súdy postupne rušia vydané rozhodnutia k výstavbe.

A tak v Bratislave pribudla ďalšia „čierna diera“, kde stavebník zlikvidoval v tomto prípade park. Na inom mieste iní developeri posledné zvyšky starej priemyselnej architektúry /Slovany, Danubius, Kablo / pri čom bezzubé zákony a nezáujem mesta mu dovoľujú vytvárať v hlavnom meste neútešné, prázdne voľné plochy, kde nie je doteraz istota či tam vôbec niekedy budú stavať.  Kompetentným to vôbec nevadí a občania sa môžu poprechádzať okolo smetísk a rumovísk  pekne oplotených trapézovým plechom. Prípadne skrášleným sprejermi alebo obrázkami vízii prezentujúcimi fantáziu nových majiteľov.

 

Kontakt:

Občianske združenie - Občianska iniciatíva za zachovanie životného prostredia v Starom Meste

Björrnsonova 2, 811 05 Bratislava

Ing. Koloman Prónay, predseda, 0905285772,  pronay@orangemail.sk

Soňa Párnická, tajomník, 0903846193, 02/52498379, sonapr@stonline.sk

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Zeleň parku v rôznych ročných obdobiach

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.